Profilaktika gyvenimo būdo pokyčiu



    Daugelyje literatūros šaltinių kaip migrenos profilaktikos priemonės minimos ir nemedikamentinės, kurios galėtų sumažinti priepuolių dažnumą ir intensyvumą. Valdyti migreną nemedikamentinėmis priemonėmis yra ekonomiškai pigiau, sukelia mažiau pašalinių reiškinių, nei medikamentinė profilaktika, o kartais pasiekiama ir geresnių rezultatų. Šios profilaktinės priemonės yra kaip alternatyva sergantiesiems, negalintiems vartoti medikamentinių priemonių dėl jų pašalinio efekto, kontraindikacijų, silpno efekto.

 Tokiomis priemonėmis galėtų būti:
       Pacientų mokymas, streso valdymas, reguliari mityba, reguliari dienotvarkė.
Trigerių šalinimas ir vengimas: speciali dieta, atsisakant maisto produktų, vaistų, išprovokuojančių migrenos priepuolius, rūkymo, pervargimo, streso vengimas.
  Maisto papildų vartojimas: magnio turintys maisto papildai, Omega-3 riebiosios rūgštys, riboflavinas, Coenzyme Q10.
    Augalinės kilmės medžiagos: Vaistinis skaistenis (Tanacetum parthesium), Plačialapis šaukštis (Petasites hybridus), imbieras, Ginko biloba.
      Kitos priemonės: joga, akupunktūra, Botulio toksino A injekcijos.
  
 Pacientų mokymas ir streso valdymas
   2002 metais atlikta prospektyvinė randomizuota klinikinė studija, vertinanti pacientų mokymo, streso valdymo programos efektyvumą migrenos profilaktikai. Dalyvavo 80 atsitiktine tvarka atrinktų sergančiųjų migrena, suskirstytų į 2 grupes. Viena grupė pacientų (44 asmenys) praėjo gydymo programą: buvo sekama neurologų, psichologų, dietologų ir terapeutų, praėjo 18 mankštos seansų, 2 paskaitas apie streso valdymą ir relaksacijos būdus, 2 masažo terapijas. Kontrolinė grupė pacientų (36 asmenys) lankėsi pas šeimos gydytojus ir gydėsi įprastiniu būdu. Rezultatai parodė, kad po 6 savaičių tiriamoji grupė turėjo migrenos priepuolių dažnumo, skausmo intensyvumo, galvos skausmo trukmės sumažėjimą, funkcinės būklės, gyvenimo kokybės, sveikatos būklės ir depresijos pagerėjimą (p<0,001). Tokie patys rodikliai liko ir po 3 mėnesių po gydimosi. Ši studija rodo, kad pacientų mokymas ir streso valdymas yra svarbūs kaip profilaktinė galimybė migrenos priepuoliams išvengti.
    
 Trigerių šalinimas ir vengimas yra pigi ir efektyvi priemonė. Svarbiausia paciento užduotis—išsiaiškinti koks veiksnys provokuoja migrenos priepuolius, ir stengtis to veiksnio išvengti. Jei migrenos trigeris yra maistas ar vaistas (dažniausi maisto produktai ir vaistai išvardinti aukščiau), stengtis jų nevartoti. Rekomenduojama nevartoti alkoholio, nerūkyti, reguliariai maitintis, mankštintis, laiku gultis ir keltis, vengti stresinių situacijų, nepervargti. 

Jei dar nepildėte mano anketos, prašau ją užpildyti (tik 5 min);)))

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą