Migrenos profilaktika vaistais



 PS.: Jokiu būdu nevartokite patys vaistų, nepasitarus ar nepaskyrus gydytojui!!! Tai yra tik informacinio pobūdžio turinys, o ne gygymo paskyrimas!!!

EFNS tiksliai nenustatė indikacijų migrenos profilaktinei terapijai. Profilaktinių vaistų vartojimas, jų reikalingumas, šalutinis efektas turi būti sprendžiamas kiekvienam pacientui individualiai. Rekomenduojama aptarti terapijos reikalingumą su pacientu, kai:
       dėl migrenos yra pablogėjusi gyvenimo kokybė, sunkumai darbe ar mokykloje.
       migrenos dažnumas yra 2 kartai per mėnesį ir daugiau.
       migrenos priepuoliai nemalšinami didelėmis vaistų dozėmis.
       migreną lydi stiprios ilgos, dažnos auros.
    Migrenos profilaktinė terapija įvardijama kaip veiksminga, jei priepuolių dažnis per mėnesį yra sumažėjęs bent 50% 3 mėnesių laikotarpiu. Pirmo pasirinkimo vaistai yra beta-blokatoriai, kalcio kanalų blokatoriai (flunarizinas—Lietuvoje neregistruotas), prieštraukuliniai vaistai (jų atstovai ir dozės išvardintos 5 lentelėje). Antro ir trečio pasirinkimo vaistai (pateikti 6 lent. ir 7 lent.) skiriami, kai pirmo pasirinkimo vaistai yra neveiksmingi, kontraindikuotini, arba, atsižvelgiant į gretutines paciento ligas, didesnio veiksmingumo tikimasi iš antro ar trečio pasirinkimo vaitų (pvz.: amitriptilinas kaip profilaktinė priemonė tinka depresija, miego sutrikimais sergantiems pacientams).

Vaistas
Dozė, mg/d
Beta-blokatoriai
    Metoprololum
    Propranololum
Kalcio kanalo blokatoriai
    Flunarizinum*
Prieštraukuliniai vaistai
    Acidum valproaci
    Topiramatum

50-200 mg
40-240 mg

5-10 mg

500-1800 mg
25-100 mg
 
5lent. Pirmo pasirinkimo vaistai migrenos profilaktikai, jų dozės (* neregistruoti Lietuvoje)


6lent. Antro pasirinkimo vaistai migrenos profilaktikai, jų dozės.
Vaistas
Dienos dozė
Amitriptilinum
Venlafaxinum
Naproxenum
Petasites hybridus
Bisoprololum
50-100 mg
75-150 mg
2 x 250-500 mg
2 × 75 mg
5-10 mg


7 lent. Trečio pasirinkimo vaistai migrenos profilaktikai,  jų dozės.(*neregistruoti Lietuvoje)
Vaistas
Dienos dozė
Acidum acethylsalicilicum
Gabapentinum
Magnesium
Riboflavinum
Coenzyme Q10*
Candesartanum
Lizinoprilum
Methysergidum*
300 mg
1200-1600 mg
600 mg
400 mg
300 mg
16 mg
20 mg
4-12 mg



   Beta–blokatoriai yra efektyvūs migrenos profilaktikai. Tai įrodyta daugelio randomizuotų placebo kontroliuojamų studijų. Geriausiai įrodytas metoprololio ir propranololio poveikis, ir yra rekomenduojami kaip pirmo pasirinkimo vaistai. Taip pat gali būti naudojamas bisoprololis (antro pasirinkimo vaistas), timololis, atenololis.
    Atenololio 100mg/d poveikis migrenos priepuolių profilaktikai buvo tiriamas dvigubai aklo tyrimo metu. Rezultatai parodė, kad vartojant atenololį priepuolio galvos skausmo intensyvumas sumažėjo 70 % (p=0.004), o migrenos priepuolio dienų skaičius—59% (p=0.010).
   
 Prieštraukulinių vaistų—valproatų ir topiramato—efektyvumas migrenos profilaktikai yra įrodytas daugelio placebo kontroliuojamų studijų. Jie rekomenduojami kaip pirmo pasirinkimo vaistai. Topiramatas yra naudingas ir lėtinės migrenos profilaktikai. Kitas prieštraukulinis vaistas gabapentinas yra kaip trečio pasirinkimo vaistas.
    2009 metais tirtas topiramato (vidutiniška dozė 45,7mg/d) poveikis migrenos profilaktikai. Per 4 gydymo savaites migrenos dienų skaičius per mėnesį sumažėjo iki 3,9±3,5 dienos, lyginant su 6,2±3,9 dienos prieš gydymą (p<0,001). Maksimalus skausmo intensyvumas nuo 7,0±2,3 balo sumažėjo iki 4,7±3,2 balo (p<0,001). Sumažėjo triptanų ir analgetikų vartojimas skausmui malšinti (p<0,005). Studija parodė, kad topiramatas yra saugus, gerai toleruojamas ir efektyvus vaistas migrenos profilaktikai.

   Keturios dvigubai aklos randomizuotos studijos tyrė valproinės rūgšties poveikį suaugusiems migrenos profilaktikai. Dalyvavo 390 pacientų, kurie vartojo 250-1500mg/d (dozė buvo titruojama individualiai pagal koncentraciją plazmoje). Rezultatai parodė, kad 108 iš 235 pacientų (46%) vartojančių valproatą 12 savaičių, ir 20 iš 114 pacientų (18%), vartojančių placebo, migrenos priepuolių dažnis sumažėjo 50% ir daugiau. Tai rodo, kad valproatai yra tinkami migrenos profilaktikai.

Jei dar nepildėte mano anketėlės, kviečiu užpildyti (tik 5 min)







Komentarų nėra:

Rašyti komentarą