Migrena, jos paplitimas, problemos mastas



   Migrena yra didelė problema tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje.  Ja serga vidutiniškai 17% moterų ir 6% vyrų. Ji vienodai paplitusi įvairiose gyventojų amžiaus grupėse, tačiau dažniausiai šia liga serga darbingi 25-55 metų žmonės. Dažni priepuoliai mažina asmenų darbingumą, blogina gyvenimo kokybę, pacientai negali nuspėti sekančio migrenos priepuolio, planuoti savo darbą ir laisvalaikį, kas yra svarbu socialiniu požiūriu. Dėl galvos skausmo, lydinčių simptomų ir migrenos komplikacijų, sergantieji yra nedarbingi, vidutiniškai praranda 5,5 darbo dienas per metus, o tai jau yra ekonominė problema.
   Problema Lietuvoje—tai migrenos hipodiagnostika. Pasaulinė migrenos statistika skelbia, kad net 17% moterų ir 6% vyrų serga migrena. Lietuvoje Statistikos departamento duomenimis, 4-5% gyventojų diagnozuotas lėtinis bronchitas, migrena ar dažnas galvos skausmas. Lyginant su pasauliu, migrenos diagnostika Lietuvoje stipriai atsilieka. Pacientai arba nesikreipia dėl galvos skausmų į gydytojus arba gydytojai diagnozės nenustato. Po kelių priepuolių pacientai įsitikina, kad priepuolis po kelių dienų baigsis, ir dėl to pagalbos neieško. Šeimos gydytojas neįsigilina į paciento skundus, nesurenka tikslios anamnezės, nenustato diagnozės. Diagnozė nustatoma kliniškai, ir, jei reikia, atliekami galvos vizualiniai tyrimai (magnetinis rezonansas, kompiuterinė tomografija) kitų patologijų ekskliudavimui, o tai  Lietuvai yra brangu. Kai nenustatoma diagnozė, nepaskiriamas gydymas. Manoma, kad Lietuvoje, vis dėl to, didesnė pacientų dalis yra be diagnozės, tuo labiau—be gydymo. O tai yra pati didžiausia problema.
      Būtų didesnė nauda, jei sergantieji turėtų būdą, kuris efektyviai retintų ir lengvintų migrenos priepuolius. Taip būtų sumažintas migrenos dažnumas, migrenos dienų skaičius, nedarbingų dienų skaičius. Taip mažėtų pacientų suvartojamų vaistų nuo skausmo ir pašalinis jų poveikis. Taip pagerėtų pacientų darbingumas, nuotaika, sumažėtų baimės jausmas tarp priepuolių, pagerėtų gyvenimo kokybė. Deja, mažai skiriama priemonių migrenos priepuolių profilaktikai, nėra efektyvios priemonės, kuri visiškai nutrauktų priepuolius. Pacientai, gelbėdamiesi nuo stipraus galvos skausmo, geria daug vaistų, o specifiniai vaistai ne kiekvienam yra prieinami dėl jų kainos. Medikamentinė priepuolių profilaktika turi daug kontraindikacijų bei šalutinių reiškinių, tuo tarpu nemedikamentinė profilaktika yra pigesnė, turi minimaliai pašalinių reiškinių, bet mažai žinoma pacientų tarpe.

APIBRĖŽIMAS

   Migrena- idiopatinis, dažniausiai vienpusis, pulsuojantis, priepuolinis galvos skausmas, besitęsiantis 4-72 val., kartu pasireiškiantis įvairiems neurologiniams, virškinamosios ir autonominės nervų sistemos sutrikimams.

PROBLEMA

    Didžiausia problema yra ta, kad pacientai negali nuspėti migrenos priepuolio, negali planuoti savo darbų ir laisvalaikio. Ištikus priepuoliui, pacientai turi atidėti ar nutraukti savo planus. Ypač kinta gyvenimas, kai priepuoliai yra dažni ir trunka ilgai. Tokia migrena sukelia baimės jausmus tarp priepuolių, dėl ko kenčia paciento darbingumas, atsiranda depresiniai sutrikimai.
    Merck&Co surengta studija 2009 metais tyrė pacientų gebėjimą nuspėti migrenos priepuolius ir migrenos įtaką kasdieninei sergančiųjų veiklai per migrenos priepuolį ir tarp jų. 1519 dalyvių  rezultatai parodė, kad 58,7% tiriamųjų turėjo vidutinio sunkumo arba sunkią negalią pagal MIDAS. Tik 4,0 % galėjo nustatyti tikslią kito migrenos priepuolio datą, 21,24% pacientų galėjo įvardinti datą 3 dienų tikslumu. 46,6% asmenų galėjo nuspėti priepuolio dienos laiką, o 70,7% ir savo buvimo vietą. Per pastaruosius 3 mėnesius 92,6% asmenų turėjo pakeisti savo dienos planus dėl migrenos priepuolio. Dėl esančios priepuolio baimės 20,2% apklaustųjų turėjo išvengti, o 27,0% turėjo atidėti darbo susitikimus, 27,3% turėjo išvengti, o 28,2% pacientų turėjo pakeisti socialinius planus. Ši studija rodo, kad migrena sergantys pacientai negali nuspėti sekančio migrenos priepuolio. Pacientų mokymas ir pasiruošimas kitam priepuoliui galėtų sumažinti jų baimę ir pyktį tarp migrenos priepuolių.

EPIDEMIOLOGIJA (paplitimas)

   8-ios studijos, organizuotos Europoje ir Šiaurės Amerikoje, tyrė migrenos sergamumą. Buvo naudojamasi Pasaulinės galvos skausmo asociacijos (PGSA) migrenos diagnostikos kriterijais. Studijose dalyvavo nuo 1000 iki 20 500 žmonių. Rezultatai parodė, kad moterys beveik 3 kartus migrena serga dažniau negu vyrai. Jų sergamumas yra 11,9-21,9% (vidutiniškai 17%), tuo tarpu vyrų- 4,0-8,2% (vidutiniškai 6%).
    2001 metais Švedijoje atliktoje apklausoje dalyvavo 1668 asmenys (782 moterys ir 886 vyrai), išrinkti atsitiktiniu būdu. Jų amžius—18-74 metai. Rezultatai parodė, kad 21% apklaustųjų per pastaruosius 1 metus turėjo stiprius galvos skausmus. Didžioji dalis (61%) asmenų atitiko PGSA migrenos diagnostikos kriterijus. Tai rodo, kad migrenos sergamumas Švedijoje yra 13,2±1,9% (16,7% tarp moterų ir 9,5 % tarp vyrų). Vidutiniškas migrenos priepuolių dažnis buvo 1,3 kartai per mėnesį, o priepuolio trukmė—19 val. Ši studija parodė, kad tik 49 % migrenos atvejų yra diagnozuojama ir gydoma, o kita dalis pacientų lieka be profesionalios pagalbos.
   Statistikos departamentas apklausė Lietuvos gyventojus, kaip jie vertina savo sveikatą. 2005 m. rugsėjo–spalio mėn. tyrime dalyvavo 9.000 15 metų ir vyresnių gyventojų, atsitiktinės imties būdu atrinktų iš gyventojų registro. Tikslaus migrenos paplitimo nenustatytas, bet nustatyta, kad 4-5% gyventojų diagnozuotas lėtinis bronchitas, migrena ar dažnas galvos skausmas. Palyginus su pasaulio statistika, tai labai mažas sergamumas. Iš to galime padaryti išvadas, kad Lietuvoje didelė dalis migrenos nėra diagnozuota, ir, be abejo, tie pacientai nėra gydomi ir jie gydosi patys. Galima teigti, kad Lietuvoje migrenos problema yra daug didesnė, nei buvo manoma.

Jei dar nepildėte anketėlės apie migrena, kviečiu užpildyti. (skirsite tik 5 min):



Komentarų nėra:

Rašyti komentarą