Profilaktika kitom priemonėm (žuvų taukai, imbieras, žolelės...)



 Gama-linolinių ir alfa-linolinių rūgščių poveikis migrenos profilaktikai aprašytas 1997 metais atliktame atvirame nekontroliuojamame tyrime. 129 pacientai vartojo polinesočias riebalų rūgštis 6 mėnesius. 86% asmenų sumažėjo migrenos sunkumas, dažnumas ir trukmė, 22% pacientų daugiau nepasireiškė migrena, ir daugiau kaip 90% asmenų sumažėjo pykinimas ir vėmimas.
   Kitas randomizuotas dvigubai aklas tyrimas, atliktas 2002 metais, tyrė 23 pacientus, kurie 2 mėnesius vartojo žuvų taukus, 1 mėnesį nieko nevartojimo, paskui dar 2 mėnesius vartojo placebą—alyvuogių aliejų.  Iki tyrimo migrenos vidutinis dažnumas buvo 31±4 epizodai per 2 mėnesius, vidutinis skausmo intensyvumas buvo 5,0±0,3 balo (iš 7 balų). Rezultatai parodė, kad migrenos dažnumas vartojant žuvų taukus sumažėjo iki 4±1 epizodas/per 2 mėnesius, o vartojant placebą— 4±1 epizodas/per 2 mėnesius (p<0,001). Skausmo intensyvumas sumažėjo iki 2,9±0,5 balo žuvų taukų grupėje (p=0,01), ir iki 3,5±0,4 balo placebo (alyvuogių aliejaus) grupėje (p=0,03). Lyginant grupes tarpusavyje, nebuvo statistiškai reikšmingo skirtumo. Tyrimo eigoje 87% pacientų sumažėjo migrenos dažnumas (78% placebo grupėje), 74% sumažėjo skausmo trukmė (70% placebo grupėje), 65% sumažėjo skausmo intensyvumas (65% placebo grupėje). Šis tyrimas rodo, kad tiek žuvų taukai, tiek alyvuogių aliejus turi teigiamą poveikį migrenos profilaktikai.
   
 Didelės riboflavino (vitamino B2) dozės (400mg per dieną) yra tinkamos migrenos profilaktikai, ir jis yra rekomenduojamas EFNS kaip trečio pasirinkimo vaistas. Jo veiksmingumas įrodytas 2004 metais atliktoje studijoje. Po 6 mėnesių vartojimo yra pastebėta, kad migrenos dažnumas sumažėjo iki 2 kartų per mėnesį, lyginant su 4 kartais prieš tyrimą (p<0,05). Vaistų vartojimas sumažėjo nuo 7 vienetų/mėnesį iki 4,5 (p<0,05). Migrenos trukmės ir skausmo intensyvumo sumažėjimas neturėjo statistiškai reikšmingo pokyčio.
   
 Yra duomenų, kad Vaistinis skaistenis (Tanacetum parthesium) tinka migrenos profilaktikai. Šis augalas jau kelis amžius buvo naudojamas Europos kultūrose kaip vaistas nuo galvos skausmo, artrito, karščiavimo. Jo lapuose yra gausu į ibuprofeną panašios medžiagos partenolido, kuris slopina vazodiliatatorių ir uždegimą skatinančių medžiagų gamybą. Viena iš labiausiai pozityvių studijų buvo atlikta 1997 metais. Dvigubai aklo tyrimo metu buvo tiriamas partenolido (50mgx2 kartus per dieną) vartojimo efektyvumas migrenos profilaktikai. Rezultatai parodė žymų skausmo intensyvumo, pykinimo, vėmimo, fonofobijos ir fotofobijos simptomų sumažėjimą, lyginant su placebo grupe, tačiau neparodė statistiškai reikšmingo pokyčio migrenos dažnumui. Yra ir negatyvių studijų, kurios neparodė statistiškai reikšmingo pokyčio.
   
 Plačialapis šaukštis (Petasites hybridus) yra rekomenduojamas EFNS kaip antro pasirinkimo vaistas. Ši vaistažolė yra itin populiari Vokietijoje kaip profilaktinė priemonė migrenai. Svarbiausios veikliosios medžiagos yra petasinas ir izopetasinas, veikiantis kaip leukotrienų, skatinančių kraujagyslių uždegimą, inhibitorius. Didžiausia randomizuota placebo kontroliuojama studija buvo atlikta 2004 metais, kur ištirta 245 pacientai. 4 mėnesius tiriamieji vartojo 50mg arba 75mg Petasites hybridus ekstrakto, arba placebą. 75mg grupėje migrenos dažnumas sumažėjo 48% (p=0,0012, lyginant su placebo), 36% 50mg vartojančių grupėje (p=0,127), ir 26% placebo grupėje. 50% ir daugiau migrenos priepuolių dažnumo sumažėjimą pažymėjo 68% pacientų iš 75mg grupės, ir 49% iš placebo grupės (p<0,05). Dažniausiai pasireiškiantis preparato poveikis buvo virškinimo trakto sudirginimo požymiai, dažniausiai raugulys.
  
 Imbieras (Zingiber officinalis) turi mažą kiekį antihistamininių ir priešuždegiminių medžiagų. Reguliarus imbiero vartojimas gali būti natūralus migrenos profilaktikos būdas. Jis pagerina smegenų kraujagyslių cirkuliaciją, atpalaiduoja kraujagysles ir slopina skausmą indukuojančių prostaglandinų sintezę. Jo poveikis migrenai aprašomas Ajurvedos medicinoje. 1990 metais T. Mustafa ir K.C. Srivastava aprašė imbiero naudojimo galimybę migrenos profilaktikai be pašalinių poveikių. 

   Ginko biloba + Coenzyme Q10. 2009 metais buvo tirtas ginkgolido B, išgaunamo iš Ginko bilobos lapų ekstrakto, poveikis migrenos su aura profilaktikai. Ginkgolidas B 60 mg buvo kombinuotas su 11mg Coenzyme Q10 ir 8,7 mg vitamino B2 ir vartojamas 2 kartus per dieną. Po 4 mėnesių gydymo pastebėtas migrenos su aura dažnumo sumažėjimas (nuo 3,7±2,2 kartų per mėnesį iki 1,2±1,6 karto, p<0,0001). Taip pat sutrumpėjo auros trukmė priepuolio metu ( nuo 40,4±19,4 min iki 17,6±20,6 min). 42,2% pacientų pastebėtas migrenos su aura išnykimas. Tai rodo, kad ši kombinacija yra efektyvi migrenos su aura profilaktikai. 

   Nemedikamentinės priemonės profilaktikai turi didesnį pranašumą nei medikamentinės. Jos turi mažiau pašalinių reiškinių, mažiau kontraindikacijų vartojimui, yra pigesnės. Kelių priemonių kombinacija gali ryškiai palengvinti migrenos kontrolę. Bazinė profilaktikos priemonė turėtų būti paciento mokymas atpažinti trigerius, juos šalinti, valdyti stresines situacijas, mokėti atsipalaiduoti, tinkamai maitintis ir ilsėtis. Šalia to, pacientas galėtų vartoti ir kitas medikamentines priemones, derindamas su nemedikamentinėmis. Visų priemonių kompleksas turėtų padėti suvaldyti migreną ir sumažinti atakų skaičių, pagerinti pacientų gyvenimo kokybę. Deja, Lietuvoje situacija prasta, ir pacientas mažai gauna informacijos apie migrenos profilaktiką, o blogiausiu atveju, visai nesikreipia į gydytoją pagalbos. 


   Beje, turite savo receptą kaip išvengti migrenos priepuolių, parašykite komentarą, pasidalinkite patirtimi, o aš paieškosiu mokslinių įrodymų dėl tos priemonės;)))

Jei dar nepildėte anketėlės, prašau užpildyti (tik 5 min):

3 komentarai:

  1. Na tikrai nežinojau, kad net migrenos gali padėti išvengti žuvų taukai . Bet jų kokybė irgi skiriasi, reikėtų atrasti itin kokybiškus ir laiko patikrintus.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Na tikrai nežinojau, kad net migrenos gali padėti išvengti žuvų taukai . Bet jų kokybė irgi skiriasi, reikėtų atrasti itin kokybiškus ir laiko patikrintus.

    AtsakytiPanaikinti
  3. Ir as nezinojau, kad zuvu taukai tiek daug teigiamos naudos gali duoti!

    AtsakytiPanaikinti